Op 4 december hebben de gemeente Duiven en netbeheerder Liander een samenwerkingsovereenkomst ondertekend. Daarin zijn afspraken gemaakt om samen te werken aan een robuust en duurzaam energienet dat klaar is voor de toekomst.
Het energiesysteem staat voor grote veranderingen. De vraag naar elektriciteit groeit. Door bijvoorbeeld de verduurzaming van bedrijven en huishoudens wordt steeds meer elektriciteit gebruikt. Tegelijk wekken we steeds meer elektriciteit duurzaam op via bijvoorbeeld zonnepanelen. Dit alles zorgt voor extra belasting op het elektriciteitsnet. Er zijn grote aanpassingen nodig aan dat net om ook in de toekomst aan de vraag te kunnen voldoen.
De gemeente en Liander gaan daarom onderzoeken hoe ze samen het elektriciteitsnet het beste kunnen voorbereiden op de groeiende vraag naar elektriciteit. Het zogenaamd ‘Lokaal programmeren’. Met de overeenkomst laten beide partijen zien dat ze vertrouwen hebben in een goede samenwerking. In 2025 worden de afspraken verder uitgewerkt in een nadere overeenkomst.
Joyce Zwaga-Komen, wethouder duurzaamheid Duiven: “Deze pilot is een belangrijke stap naar een duurzaam en toekomstbestendig energiesysteem. Samen met Liander kijken we lokaal niet alleen naar het elektriciteitsnet maar ook naar eventuele warmteoplossingen, in samenspraak met andere betrokkenen. Tegelijkertijd zorgen we ervoor dat de plannen aansluiten op andere ontwikkelingen in onze wijken, zoals woningbouw.”
Casper Vogelaar, relatiemanager publiek bij Liander: “Samen met de gemeente gaan we kijken hoe het energienet in Duiven naar de toekomst toe het beste kan worden vormgegeven. Het is belangrijk dat we op tijd keuzes maken. Dat is niet alleen nodig om het net tijdig uit te breiden en om te bouwen maar ook om duidelijkheid te geven aan de inwoners van Duiven hoe zij zich het beste kunnen voorbereiden op aardgasvrij wonen.”
Lees hier meer over netcongestie.